Hamnarbetarförbundet vänder sig till Europadomstolen

Arbetsdomstolen avkunnade en dom i ärendet mellan Hamnarbetarförbundet och Sveriges hamnars medlemsföretag APM Terminals i Göteborg i augusti 2020. Nu kommer förbundet att skicka in klagan till Europadomstolen., eftersom domen inte gick Hamnarbetarförbundets väg.

Trots att APM Terminals i Göteborg valde att förhandla om nya arbetstider enbart med Transport, som inte organiserar majoriteten av hamnarbetarna i Göteborg. Därmed uteslöts Hamnarbetarförbundet från förhandlingarna. Senare friades företaget av Arbetsdomstolen för kollektivavtalsbrott. Däremot dömdes företaget att betala Hamnarbetarförbundet 75 000 kr i skadestånd då man inte MBL-förhandlat med förbundet, och för att skyddsombud inte deltagit  skyddsbedömningarna. Hamnarbetarförbundet väljer nu att följa upp domen med en klagan i fråga om två punkter till Europadomstolen.

Det är viktigt att inte ge sig utan utnyttja alla möjligheter till att försöka upphäva felaktiga domar.

LÄMNA ETT SVAR

Vänligen ange din kommentar!
Vänligen ange ditt namn här

Kontakt

Föreningens grundsatser

Föreningens handlingsprogram