Alla knep är tillåtna för arbetsköparna

Under pandemin har flygbolaget SAS sagt upp över 5000 anställda i Skandinavien och de flesta av de återstående anställda är hel- eller deltidspermitterade. Under hösten 2020 upptäcktes att svenska permitterade anställda hade ersatts med utländsk personal. Samtidigt tog SAS emot mångmiljardstöd från staten. Nu har SAS fått ytterligare tre miljarder i stöd från den danska och svenska staten.

Men detta har inte hindrat SAS från att öppna ny besättningsbas genom sitt irländska dotterbolag i Köpenhamn. I praktiken innebär detta att de tidigare SAS-anställda inte har någon förtur vid återanställning, vilket självklart har upprört de SAS-anställda.
Förvånad? Även om den svenska och danska staten har ett majoritetsägande i SAS, så fungerar SAS som vilket kapitalistiskt bolag som helst.

LÄMNA ETT SVAR

Vänligen ange din kommentar!
Vänligen ange ditt namn här

Kontakt

Föreningens grundsatser

Föreningens handlingsprogram