Välj en sida

I och med valrörelsens slut så är Kommunistiska Föreningens valbojkottkampanj slut. Det var en framgångsrik kampanj där många aktioner genomfördes och många kamrater deltog!

Det verkar bli regeringsskifte i Sverige, då borgarklassen byter vilka ska förvalta dess gemensamma affärer. En ”blåbrun” regering är det mest troliga resultatet av den parlamentariska farsen, men som kommunister förstår vi att skillnaden mellan de två kapitalistiska parlamentblocken är väldigt liten. Båda vill bedriva en arbetarfientlig politik som syftar till att militarisera polisen, splittra arbetarklassen och dra in de eftergifter arbetarna vunnit genom klasskamp.

Vi ser även att imperialismens allmänna kris påverkar Sverige, valdeltagandet i riksdagsvalet är det lägsta på 20 år. I hela landet deltog 81% jämfört med valet 2018 då 87% deltog. I alla kommuner förutom 8 sjönk valdeltagandet. I Södertälje och Botkyrka deltog endast 68% och i de proletära förorterna Husby, Rinkeby och Rosengård deltog drygt 50%.